Volební kampaň skončila, zapomeňte ...

neděle 20. září 2009 13:24

Poprvé a doufám na dlouhou dobu naposledy neskončila volební kampaň hlasováním voličů. Je to zvláštní pocit jezdit okolo bilboardu a vědět, ze jsou to jen plané sliby. Tedy ...ehmmm ... ještě víc plané než obvykle. I tak se ukázalo, že nás obě strany ČEZ koalice považují za mouly, kteří jim spolknou návnadu i s navijákem.

ČEZ koalice je trefný termín, který pražský novinář Erik Best používá pro spolupráci ODS a ČSSD. Podívejme se na kampaně obou stran, jejich odlišností a také jestli najdeme něco společného.
ODS se kromě nabízení "řešení" nijak výrazně neprojevila. Zajímavé ale bylo logo vložené pro tuto kampaň do srdce. Je jistě jen čirou náhodou, že ve stejnou dobu pražský magistrát propagoval sám sebe a čistotu města bilboardy (inovativní že?), kde hlavním motivem bylo srdce.
Naproti tomu ČSSD 'tlačila na pilu' jak je jejím zvykem a to kombinací bezuzdých slibů a ukazováním na darebáctví ODS. Tato strategie cílí na nízké pudy voličské základny ČSSD a byla již dvakrát úspěšná. Chybělo jen Špidlovo "...zdroje jsou ...".

Pokud si ale odmyslíme rétoriku volební kampaně a pořádné se rozhlédneme na obsazení postů ve veřejné správě a správních radách, zjistíme že tato hra se nehraje o to kdo vyhraje a bere všechno, ale o to kdo bude hrát první a kdo druhé housle. Obě strany už toho na sebe vědí tolik, že se jedni bez druhých neobejdou a také je dobré mít připraveno teplé závětří pro poraženou stranu na přečkání 4 let do dalších voleb.
Úkolem ČEZ koalice je udržet si kontrolu a rozdělit si posty. A tady se objevil jediný moment, kdy se nálepka nesmiřitelného rivalství poněkud sloupla. V čem se obě strany shodly je rozdělování zisku ČEZu jako jednoho ze zdrojů státní kasy.
Co je na tom zvláštního a co z toho vyplývá pro nás ? Plánovat utrácení budoucího zisku jako za časů RVHP se dá jen tehdy, když mám možnost ovlivnit jeho tvorbu. A tuto možnost naše koalice přece má. Když je stát jako regulátor a vlastník v jedné osobě, pak je jednoduché vzít české náklady a evropské ceny a naplánovat si zisk. Tak se v Čechách podařilo vybudovat paralelní strukturu pro výběr daní a jejich utrácení mimo veřejnou kontrolu (jen se podívejte na seznam sponzorských aktivit ČEZu). Ať vyhraje jakákoliv strana ČEZ koalice, čekají nás nadále stále se zvyšující ceny elektřiny (a stále rostoucí zisky) a také komanda v černých kombinézách přepadající naše domácnosti, pokud naše spotřeba nebude v očekávané výši.

Ostatně tento model napojení energetické firmy na vládu se osvědčil i v Rusku, kde současný prezident také vedl před pár lety Gasprom a to včetně vlastních ozbrojených sil.

Dočkáme se hesla "Roman for president"?

To bude záležet na tom, jak moc si necháme líbit.

Václav Kareš

Václav Kareš

Václav Kareš

Každý den je jen jednou v životě a proto si ho užijme. Pokusím se jen klást otázky a odpovědi nechám na Vás ...

Optimista a člen strany Svobodní.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

Oblíbené stránky